Online Voting System


Please vote below. Please note you can only vote ONCE per category. Voting will close on the 1st of September 2020.


INSPIRATIONAL CATEGORY

Inspirational woman Live

  • Emi-Lu Daley
  • Maryann Brooks
  • Elaine Tolliday
  • Lisa Rodriguez
  • Kim Smith
  • Tracie Bailey

Inspirational Young Person Live

  • Max Walsham
  • Harlan Gray Mcguane
  • Miyla Avery Hawkins
  • Jada Dacosta


BUSINESS CATEGORY

Inspirational man Live

  • Andy French
  • Dale Owen
  • James Lancaster
  • Keith Emmett
  • Jay Law

Best Local Business Live

  • FitMk
  • J Bakes Cakes
  • Glitterlicious
  • Apple Blossom Cakery
  • Simply LV Beauty
  • Heavenly Hair

Best Restaurant/Pub Live

  • Hungry Horse
  • The Grange
  • The Craufurd Arms
  • Harvester Fountain

Most Charitable Business Live

  • Corina Cool Kids
  • CityFibre
  • Bletchley Trust
  • The Grange

Upcoming Entrepreneur Live

  • Haley Hook
  • Dassah Ridge
  • Corina Cleaver
  • Charlotte Verma
  • Rosamund McFadden
  • Jodie Gorasia

Social Media Influencer Live

  • ReuBekah Vids
  • Jenny Wykes
  • Hannah Armitage
  • Sophie Neal
  • SocalVal

CHARITY CATEGORY

Outstanding Local Charity Live

  • Henry Allen Trust
  • Muffinpug Rescue
  • Jo's Hope
  • Curly Tail Pig Sanctuary
  • Keech Hospice Care

Local Volunteer Live

  • Karen Humble
  • Suzanne MK
  • Lee Downes
  • Jo's Hope
  • Nassem Khan

ACTING CATEGORY

Best Actor Live

  • Peter Corrigan
  • Elroy Welsh

Best Theatre Group/School Live

  • Acts1
  • Diamond School of Performance
  • PQA Milton Keynes
  • Crescendo

MUSIC CATEGORY

Upcoming Male Artist Live

  • Jack Graves
  • Dale Owen
  • Kazz
  • C1
  • Jeff Roberts

Upcoming Female Artist Live

  • Chloe Wilson
  • Louise Bailey

Upcoming Duo/Group/Band Live

  • Functionality Live
  • Candidates
  • Siobhan and Daryl

Best Music Video Live

  • Zac Reeve - Kordzoffical
  • Kazz - So fine

Best Presenter/DJ Live

  • DJ RevFlex
  • Kieth Hurley
  • Darren and Lia

DANCE CATEGORY

Dance Group/Act Live

  • MKCA Cheer
  • PQA

Inspiring Male Dancer Live

  • Ryan Hayes
  • Benjy Stevens

Dance Studio/School Live

  • Dance Box
  • Milton Keynes Dance Centre
  • Smartrockers Dance School
  • Platinum Dance Academy

SPORTS CATEGORY

Inspiring Sportsman Live

  • Aydan Hassan
  • Mark Paul Bastick
  • Timothy Dawnson
  • Mike PT Carrara

Inspiring Sportswoman Live

  • Fallon Sherrock
  • Jannette Sharpe
  • Aly Khimani

Inspiring Sports Team Live

  • Redway Runners
  • MK Wanders F.C
  • MK Gallacticos FC
  • Ali Hussain

Male Fitness/PT/Coach Live

  • Andy Soper
  • Matt May PT
  • Mike PT Carrara
  • Andy Whyte
  • Elroy Welsh

Female Fitness/PT/Coach Live

  • Katie Tucker
  • Kristina Perestegi
  • Rain Fitzpatrick
  • Portia Simond
  • Lauren Charlotte
  • Miki Garratt

EDUCATION CATEGORY

Inspiring Teacher Live

  • Ray Hayes
  • Lisa Simmons
  • Mr Lucas (Port Field School)
  • Benjamin Gilbert
  • Christopher Edwards

Inspiring School Live

  • Redway
  • Buttons Preschool
  • Caroline Haslett Primary School
  • Arts1
  • Little Chestnut Nursery
  • Monkston Primary School

INSPIRATIONAL PARENT CATEGORY

Inspirational Mother Live

  • Samantha Waltham
  • Rebecca Hall
  • Rox Hoyle
  • Sarah Day
  • Victoria Walker

Inspirational father Live

  • Mark Hoyle
  • Ruel Dacosta
  • Jeff Roberts

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS

For the outstanding achievement awards, a panel of judges will evaluate each individuals story and vote. Winner will be announced at the awards ceremony.

CONGRATULATIONS TO OUR FINALIST

• CORINA COOL KIDS
• ELAINE TOLLIDAY
• NASSEM KHAN
• KIM SMITH

https://www.facebook.com/mkinspirationawards/